Prolog - část I.

29. listopadu 2011 v 18:09 | Jehane
Zima toho roku byla tuhá a krutá. Mnoho lidí z Jižnického panství ji nepřežilo. Mnoho nových hrobů zjara zdobilo zem rodící nové životy náhradou za ty, které byly zmařeny. Mnoho lidí zdejší zemanka, paní Markéta, která se vyznala v léčení lépe než kdo jiný na panství, odevzdala do náruče neúprosné smrti. Volali ji, kdykoliv bylo třeba a ona ochotně přijížděla poskytnout pomoc, jak to uměla jen vračarice. Tolikrát se však již pomoci nedalo. Tolikrát opouštěla dům, jehož obyvatele za sebou zanechávala jejich nářkům a bolestem.

A lidé si toho také všímali. Co pan Kryštof, jižnický zeman, zmizel v lesích, začalo na Jižníku přibývat mrtvých, povídalo se. Dokud tady byl, držel zbojníky, hrdlořezy i čarodějnice zkrátka. Teď, když odešel, kdo čarodějnice uhlídá, aby neškodily dobrým lidem? Kdo uhlídá Jižnickou vračarici a její divé dítě, jak se v kraji začalo říkat zemance a její dceři Hedvice?

Všelijaké řeči se nesly krajem, hrůzostrašné. Povídalo se, že prý je kdosi viděl v lese. Paní Markéta zapalovala vysoké ohně a malá Hedvika kolem nich tančila a potom obě do plamenů házely zaříznuté zajíce a havrany a jejich krev si roztíraly po obličeji. Jiní je viděli v noci vyvolávat temné síly z hor a v domech lidí, kteří po jejich návštěvě zemřeli, se prý objevovala záhadná znamení.

Spousta lidí z vesnic okolo Jižníku se paní Markéty i Hedviky bálo. Když projížděly okolo jejich domů, zavírali dveře, sahali po škapulířích a mumlali ochranná zaříkadla. Ti, kdo jim ještě nedávno líbali ruce za vyléčení své nebo svých blízkých, se od nich odvraceli, matky sháněly děti do chalup, muži sahali po holích, vidlích a pochodních.
A tak paní Markéta stále častěji zůstávala zavřená ve své knihovně na Jižníku a nevyjížděla už se svou dcerou na vračarické výpravy, jak tomu obě říkaly. Nejezdily dále léčit lidi. Bylo by to pro obě příliš nebezpečné. O jejich pomoc teď stejně nikdo nestál, všechny poddané ovládal strach. S pomocí hrstky svých věrných paní Markéta zjišťovala, kdo o ní ty pomluvy roznáší nebo alespoň ve kterém kraji to začalo. Dělala, co mohla, aby své poddané přesvědčila, že nechce nikomu z nich ublížit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucc Lucc | Web | 29. listopadu 2011 v 18:17 | Reagovat

Ahoj dáte mi tady ozdobu? :)
http://vanocni.datart.cz/lucie-vitkova-si-preje-ultrabook-asus/ (jestli mi pomůžeš, tak klikni 2x na modrou ikonku Darovat ozdobu) Oplatím, když mi na stránky pošlete, taky svůj odkaz ;)

Předem mockrát děkuji!

2 MiScha MiScha | Web | 29. listopadu 2011 v 18:18 | Reagovat

Super :)

3 nathali nathali | Web | 29. listopadu 2011 v 18:19 | Reagovat

zajímaví :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama