Via Irelandia - DUBLIN 1/2

14. února 2012 v 19:35 | Jehane |  Via Irelandia - Výňatky z deníku Popelky

DUBLIN 1/2

Bylo nebylo... Žila byla jednou jedna potrhlá dívčina a ta se rozhodla, že by bylo na čase rozletět se do světa. Stejně neměla co na práci, takže proč dělat doma otrávené obličeje o den déle, než je nezbytně nutné. I byla poslána na převýchovu až do dalekého Irska (rozuměj na převýchovu tamních nezvedených dětiček). A tak dívčina odletěla za dobrodružstvím až do dalekého Dublinu, jenžto se v zálivu mořském rozkládá a slovutným irským jménem Baile Átha Cliath se zve.

Seznamte se, Dublin.
Nedejte se zmást. Je to sice hlavní město, jak se sluší a patří, ale není nijak obrovské, jak by se na hlavní město slušelo a patřilo. Dokonce mám pocit, že je o víc než polovinu menší než Praha. I tak mi ale nedalo žádnou práci se v něm ztratit (s mapou v ruce, pochopitelně). Hned první věc, která mě zde zaujala a tak říkajíc praštila do hlavy, byla skutečnost, že jsem dostala v info centru plánek města ZDARMA. Při bližším seznámení jsem přišla na to, že je to vlastně jen plánek centra, ale v podstatě mi to stačilo (ono bližší seznámení proběhlo ve chvíli, kdy jsem se ocitla ven z mapy a najednou jsem nevěděla, kudy vede cesta do vsi, povězte mi bílé ovsy...).

Pokud jste milovníci edvardiánského stylu, určitě si přijdete na své. Celé ulice jsou tady lemované domky se syrovými cihlovými fasádami, a pochopitelně neodmyslitelné dveře, které daly vzniknout spoustě pověstných fotografií. Není nad to, když všechny domy v ulici jsou navlas stejné, ale nenajdete tady jedinou dvojici dveří, které by se aspoň vzdáleně podobaly. Ať žije král Edward!!! Pokud se za každou cenu chcete někde ztratit, tak tyhle ulice jsou to pravé místo pro vás.
Dublin dokáže překvapit také dalšími monumenty. Tak například zřejmě nejvyšší bod celého velkoměsta je The Spire neboli Ten Sloup. Je to opravdu sloup, a ten si prostě trčí do výšky na hlavním dublinském náměstí a kýve se ve větru. Kdykoliv se v Dublinu ztratíte, hledejte nad budovami vykukovat The Spire, s více než 80% pravděpodobností na vás odněkud vykoukne a budete nalezeni.


Mosty. Co dodat. Skrz Dublin protéká řeka, a to ne jen tak ledajaká řeka. Tahle řeka Liffey je pochopitelně dostatečně špinavá na to, aby to mohla být řeka hodná velkoměsta, ale stále ještě dostatečně tekoucí, aby netvořila stojaté vody a tímto nemusela být z města odstraněna. Bylo tedy rozhodnuto, řeku v Dublinu mít budeme! Řeka ústí do moře v dublinském přístavu a její hladina se tedy mění se závislostí na přílivu a odlivu. Mosty se tady daly najít opravdu zvláštní, třeba jeden, který mi připomínal hřbetní ploutev žraloka kříženou s harfou či podobným zahnutým strunným nástrojem (takže asi zůstaneme u té harfy).

Prohlídka Dublinu pokračuje příspěvkem DUBLIN 2/2. Doufám, že se vám tady líbí a omlouvám se za ten příšerný formát textu, zatím nevím, co s tím, ale snad si časem nějak poradím :)

Jehane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama