Via Irelandia - DUBLIN 2/2

14. února 2012 v 19:37 | Jehane |  Via Irelandia - Výňatky z deníku Popelky

DUBLIN 2/2

A pochopitelně tady najdeme domečky, které nejde nevyfotit. No řekněte sami: fasáda ve stylu puzzle nebo skleněná plechovka v prapodivném držáku ... dokázali byste chladnokrevně projít jen tak kolem a nezvěčnit to???Dublinský hrad, neboli Dublin Castle, vás ovšem taky zaujme. Vůbec byste v něm totiž nehledali hrad. Já teda rozhodně ne. Z původního hradu tam už zbyla snad jen kaple a věž - pokud ji tedy nepřistavili později k navození dojmu. Zbytek je přísně klasicistní. A taky kdo jiný než Irové by dokázali svůj hrad zvenčí napatlat takovou nesourodou směsicí barev, no jen se na to podívejte! Vyhlašuji soutěž: kdo najde hrad (pozn.:zapadlá postranní ulička, několik budov bez ladu a skladu nalepených na sobě právě nad vámi, celá škála barev od modré přes zelenou a červenou až k žluté... uf!).Myslím, že by na tomto místě bylo vhodné zmínit taky St. Patrick´s Cathedral, tedy katedrálu sv. Patrika, což je ta větší ze dvou Dublinských katedrál a prý i největší kostel v Irsku vůbec. Bohužel, katolíky v ní nenajdeme. Nicméně i tak jsem si tam jednoho krásného zataženého dne (nepršelo, tedy bylo krásně) zašla a trefila jsem se zrovna do jakési bohoslužby, což mi vyneslo vstup zdarma.
A řeknu vám, uvnitř je to opravdu nádherné. Krom všeho jiného poutavého a zajímavého od masivních kamenných zdí přes akustiku a zpěv chrámového sboru tvořeného pouze muži, kteří opravdu UMĚLI zpívat, a dalších pozoruhodností, od stropu visí dolů spousta praporů a podle mého mínění tam některé z nich visí už pěknou řádku desetiletí, ne-li století. Nejsem sice odborník, ale ty začernalé kraje a ohryzané rohy (tedy pokud se rohu vykousanému téměř do půlky praporu ještě dá říkat roh...), to svědčí o mnohém. Uvnitř jsem fotit nemohla, tak aspoň jednu fotku zvenčí. Dobrá, dobrá, ta velkolepá jemně vypracovaná francouzská gotika to sice není, ale musím říct, že i tohle má cosi do sebe.


Co tady máme dál? Customs House neboli Celnice podle návrhu Jamese Gandona dostavěná roku 1791, je reprezentativní příklad klasicistního paláce ve stylu řecké antiky. Ne že by na tom baráku bylo něco zvlášť zajímavého, takových tady bylo víc, ale pěkně se vyjímal na břehu řeky Liffey, takže jsem ho taky musela vyfotkovat. No řekněte, není to pěkný domeček?


Pevně doufám, že se vám procházka Dublinem líbila a nebolí vás nohy. Pokud bolí, zkuste se posadit na židli a neposkakovat kolem počítače ;)

Jehane
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama