Květen 2012

GEJŠA

26. května 2012 v 10:09 | Jehane |  Jejich hlasy mými ústy
Včera jsem se podívala na film Gejša (Memoirs of Geisha) a opět to ve mně zanechalo takový prazvláštní pocit, ze kterého se vyklubalo tohle (samozřejmě se to začalo klubat v momentě, kdy už jsem pomalu usínala, takže si dokážete představit, co jsem z toho spaní zase měla... :D)


GEJŠA

Na vrcholku hory budu stát
a dovolím větru
ať si vezme mé vzpomínky
jako kapesník
jejž drobná ručka nezadrží
a z nitra vyvane
všechen cit
zapadá do prachu
do puklin skal
do trní
zadušen
nikdy víc nevzejde

My nemáme cit
my nedoufáme
my nemáme naděje
my netoužíme
my jsme
Gejša

Kdybych se však směla
ještě jedenkrát
podívat do tvých očí
spatřil bys vodu
a možná by ses rozpomenul
na třešně
na pláč
a na úsměv
děvčátka na mostě

To ještě mělo v srdci cit
doufalo
chovalo naději
toužilo ...

i já bych se rozpomenula
že jsem nechtěla být
Gejša

Arachnofobie

23. května 2012 v 9:28 | Jehane |  Leporelo
Fuj!!! Pavouk v koupelce hned po ránu, to jednoho přinutí básnit ...


ARACHNOFOBIE

Osmero dlouhých nohou
zas v koutě snová vlas.
Řekněte, čí je vinou,
že nemám ráda vás
skryté za pavučinou!?

Osmero černých nohou
vykládá stínem kout.
Vidět v nich aspoň zdáli
podobu pavímu králi,
mohla bych přivyknout...

Bouře

22. května 2012 v 18:48 | Jehane |  Tisíce modrých kvítků
Přišla bouřka, já popadla tužku a nejbližší papír (co na tom, že na druhou stranu jsem si před chvílí datlovala chemické rovnice...) a vzniklo tohle. Kdo má jakoukoliv připomínku, nechť ji zanechá v komentářích!!!!! :)

BOUŘE

Obloha si dnes vypůjčila barvu skal.
Rozutíkala se - hnána vichřicí
oblaky se marně snaží
něčeho zachytit
a obzor je v jednom ohni...

Udeřte do bubnů!

Sytě se nesou
dunivé tóny
z dáli blíž
a z blízka dál
ozvěnou znásobené

Bubínky a tamburíny

Vesele to cinká do okapů
jako zatoulané
ledové penízky
velké dlaně rozjásaných kapek
tleskají do kolen země.

Divoce se míhají nohy
v botkách s podkovami
až sukně víří
ztěžklá křídla se snaží
uletět ptákům
bezhlavě
jako to nebe
do všech stran

Bubínky a tamburíny.

Ještě občas zapadne
penízek do okapu.
Zklidňuje se dech.
Promočeným stromům klesá hlava.
A nebe, co spadlo ke kořenům
vrací skalám vypůjčenou šeď.

Příčina globálního oteplování odhalena!

17. května 2012 v 21:43 | Jehane |  Povídání
Dneska jsem vyzkoušela fejeton na poslední dobou dost hustě diskutované téma. Za tenhle nápad pro jednou nemůžu já, ale parta super lidí. Já ho jen sepsala ;)


PŘÍČINA GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ ODHALENA!


Vědci z výzkumného institutu v grónském Nuuk s největší pravděpodobností konečně odhalili příčinu v poslední době tolik diskutovaného globálního oteplování. Výzkumný tým složený z pěti světových odborníků se vydal až do srdce Grónska, kde byl v posledních letech zjištěn významný nárůst průměrných ročních teplot. K jejich překvapení zde objevili skupinu neobyčejně huňatých ledních medvědů.

Dr. Urs Nanoq vysvětluje, že podle posledních měření právě toto neobvykle vyvinuté osrstění způsobené mutagenem Yetti XCNF007 stojí za celým problémem globálního oteplování. V kombinaci se zvýšenou intenzitou slunečního svitu se medvědi zřejmě začali pod hustým kožichem přehřívat. Tisková mluvčí výzkumného střediska v Nuuk uvedla, že zvýšená tělesná teplota medvědů vedla k iniciaci velkoplošného tání grónských ledovců. Pohyb oteplených ker uvolňujících se do moře v okolí ostrova následně vyvolal doslova řetězovou reakci, tedy mohl urychlit globální oteplování.

Přehřívání medvědů však není jediným problémem, který vědci ve spojení s oteplováním zjistili. To totiž u medvědů dále může vést k nadměrné produkci vysoce agresivního potu. Vědci se obávají, že jeho interakce s vodou obsaženou v atmosféře a vodou v ledovcích by mohla vést e zhoršení stávajícího problému a globální oteplování by potom pro planetu mohlo mít přímo katastrofální následky.

Dr. Nanoq ve své nejnovější knize Medvědi a problematika osrstění popisuje několik biochemických metod, jimiž se snažili zredukovat aktivaci mutagenu Yetti XCNF007 na únosnou míru. Žádná z nich však nebyla dostatečně účinná, některé dokonce vedly ke zhoršení problému. Dr. Nanoq a jeho tým diskutovali vzniklý problém se skupinou špičkových analytiků světových měřítek a nakonec se dohodli na poněkud drastickém řešení. Bylo rozhodnuto, že medvědy bude třeba ostříhat.

Vzhledem k závažnosti situace bylo vypsáno výběrové řízení, aby medvědům byla zajištěna ta nejodbornější lazebnická péče. Kvůli zhoršování globálních podmínek však muselo být nečekaně urychleno. Přestože práci vědců ztěžovaly stížnosti a požadavky radikálních zelených aktivistů, bojovníků za práva ledních medvědů i schvalování nových vyhlášek EU upravujících podmínky postupu při redukci srsti živočichů z čeledi Ursidae, podařilo se dojít k uspokojivému vyřešení krizové situace. A to zvláště díky významnému přispění ze strany vývoje nových typů holicích příslušenství s převratnou technologií pohyblivých hlavic přizpůsobených anatomické stavbě těla ledního medvěda, za což vděčíme unikátní spolupráci špičkových techniků firem Philips, Gillette, Braun a Wilkinson.

Nedávno se v médiích objevila zpráva, že byl oholen poslední odchycený lední medvěd a nyní se úspěšně přizpůsobuje novým životním podmínkám. Podle tiskového mluvčího Světové veterinární asociace celá akce proběhla velice úspěšně a medvědi nevykazují žádné známky psychické újmy. Budou však nadále pozorováni a monitorováni. V případě jakékoliv potřeb jim bude zajištěna odborná veterinární i poradenská péče.

Podle nejnovějších výzkumů týmu dr. Nanoqa je už nyní patrné ustávání tání ledovců. Poslední aktivované oteplené kry pozvolna zanikají v tichém oceánu a nové už se netvoří. Zdá se, že příčina globálního oteplování byla konečně rozluštěna a katastrofa zažehnána.


Pro WarmMedia
Milouš Oteplený