Via Irelandia - KULTURA (1)

27. ledna 2013 v 19:04 | Jehane |  Via Irelandia - Výňatky z deníku Popelky

ŠMIDLÁLISTI, KLAVÍRNÍCI A RUKA ZÁKONA

Teď bych si dovolila opustit přírodní scenérie, města a místa a trochu bych vás seznámila s některými výraznými aspekty irské kultury.
Pojďte se se mnou projít do ulic Dublinu. Právě zde, na ulicích, má irská kultura svou živnou půdu. Určitě už každý z vás, milí čtenáři, někdy slyšel nějakou irskou písničku (pokud ne, ani to neříkejte nahlas a okamžitě si běžte nějakou pustit, doporučuji si naťukat www.youtube.com a do vyhledávání zadat např. Orthodox Celts - Star of the county Down). Jak je všeobecně známo, Irové si rádi zazpívají a jak náhodný kolemjdoucí zjistí, ze všeho nejlépe se hraje a zpívá jednoduše jen tak na ulici.

Že vás ještě nikdy nenapadlo vytáhnout klavír ze zatuchlého tmavého pokoje ven do jasného poledního sluníčka a lehkého osvěžujícího větříku? V Irsku je to docela běžné, zvláště když jste navíc vlastníkem šikovného klobouku, no zrovna toho, co leží tuhle na chodníku poblíž klavíru a co se v něm množí drobásky. Myslíte si, že si dělám srandu? Vůbec ne, koukněte, mám to dokonce vyfocené a ne, není to fotomontáž. Copak si myslíte, že vím, jak spáchat fotomontáž??? Ale no tak! :)Pánové a dámy (tedy v naprosté většině pánové) s houslemi, bubny, píšťalkami a dalšími hudebními nástroji v ulicích taky nejsou žádnou výjimkou, ale pochopitelně klavír je klavír. Ten se nevidí na chodníku každý den. Jednou jsem dokonce byla svědkem, dalo by se říci, koncertu, kdy se na ulici rozložila celá skupina hudebníků, a do minuty kolem sebe měli dav nadšených fanoušků. Po nějaké době se k nim přiblížil muž zákona se zřejmým úmyslem rozehnat dav a ukončit představení. Docela jsem obdivovala jeho odvahu uplatňovat zákon sám proti rozvášněnému irskému davu! Samozřejmě nepochodil, tak už to bývá, ale odešel se ctí. Mít tak klobouk na hlavě, smekla bych před ním. Poučila jsem se, že fanouškové v této zemi nejsou sice agresivní, zato však neústupní a velice přesvědčiví. Když jsme se rozhodli pro koncert, tak koncert bude!


Ale kultura, to není jenom o hudbě a klavírech a všudypřítomných houslích, na kterých se jednomu zavaří ruka a opelichá smyčec. Každý, kdo něco umí a vlastní klobouk (nebo alespoň čepici přiměřené velikosti) tady vyráží směle do ulic, aby ukázal, jak šikovný je lid téhle zelené země. Lokality, kde tyhle umělce nejspíš najdete, jsou hlavně Grafton street nebo Mary street... ááále vlastně kdekoliv.No a tenhleten, chuděra, stál na ulici zřejmě tak dlouho, až z toho nakonec celý zkameněl (anebo možná koukal té paní na předešlém obrázku někam, kam neměl. Toho už se dneska zřejmě nedopátráme).


Jak se vám líbil dnešní výlet za Irskou kulturou? Příště vás pozvu na pub-walking, takový místní národní sport ;)

Jehane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama