Seznamte se s Šir Ha-Širim

31. března 2013 v 10:00 | Jehane |  Recenze

SEZNAMTE SE S ŠIR HA-ŠIRIM (שיר השירים)

Šir Ha-Širim. Že nevíte, co by to mohlo být? Takže vás opět trochu potrápím. Dnes jsem se rozhodla pro něco netradičního. Věřím, že sbírka básní, kterou jsem tentokrát vybrala, jistě potěší každého. Možná dokonce dá návod všem zamilovaným, jak vyjádřit své city k tomu druhému. Tento článek bude netradiční v tom smyslu, že vám nepředstavuji konkrétního autora - tedy vědci si nejsou stoprocentně jisti, že tyto básně skutečně napsal on, a i kdyby, nemohl je napsat všechny. Jejich stáří se totiž různí v rozpětí několika století. Myslím si, že ani při nejlepší snaze obyčejný člověk nemůže přežít víc než cca 100 let, takže si troufám říci, že co do otázky autorství mají vědci pravdu. Další autory však neznáme. A přesto si myslím, že básně tohoto typu zde nemohou chybět.PŮVAB NEVĚSTY
(Píseň písní)

Se mnou z Libanonu, nevěsto má,
se mnou z Libanonu půjdeš.
Rozhlédneš se z vrcholu Amány,
z vrcholu Seníru a Chermónu,
ze lvích doupat, z hor leopardů.
Učarovala jsi mi jediným pohledem svých očí,
jediným článkem svého náhrdelníku.
Oč krásnější je tvé laskání, sestro má, nevěsto,
oč lepší je tvé laskání než víno.
Vůně tvých olejů nad všechny balzámy.
Ze rtů ti kane strdí, má nevěsto,
pod tvým jazykem je med a mléko,
a vůně tvých šatů je jak vůně Libanonu.


Samozřejmě, jedná se o Píseň písní, jednu z knih, které můžeme najít v Bibli. Už jste někdy četli krásnější vyznání lásky? Některé z básní jsou připisovány přímo věhlasnému králi Šalamounovi - to byl ten, co kdysi tak osobitě rozsoudil spor dvou matek o dítě. Některé básně zase údajně pocházejí z 5.-3. století př. Kr.

Tato sbírka se dělí do několika částí. Na jednotlivých stránkách můžeme pozorovat, jak se postupně pomalinku rozvíjí příběh lásky.

Zrod lásky
- o chvílích, kdy toužíme být s tím, koho si naše srdce vyvolilo. Strach a nejistota v nás hlodají, je to opravdu Ten pravý/Ta pravá?
Zrání lásky
- Láska je moc. Láska je jaro. Láska je píseň. Potřebuje čas, aby dozrála, stejně jako ovoce.
Hledání lásky
- lásku je třeba hledat, ne ji však přivolávat za každou cenu. Jako všechno i ona má svůj čas. Nebuďte a nezburcujte lásku, dokud nebude chtít sama. (Odvaha lásky, Píseň písní)
Společenství lásky
- zde už se mluví o muži a ženě, nevěstě a ženichovi, už není každý sám vzhlížející k tomu druhému. Už jsou dva jako jeden.
Tajemství lásky
- láska je jedinečná, vznešená, krásná i hrozivá. Kdo ji dokáže plně pochopit?
Láska je silnější než smrt
- zní to jako strašné klišé a různé obdoby tohoto sloganu najdete v každém levném románu. Ale když se nad tím zamyslíme, největší činy byly vždy vykonány z hluboké lásky.

Píseň písní se dá chápat mnoha způsoby. Židé mohou vztah Milého a Milé chápat jako vztah Hospodina k Izraeli. Křesťané si jej vykládají jako vztah Krista k církvi. Ale je možné jej chápat také v mystickém směru jako vztah Šalamouna k Moudrosti a podobně. Tyto texty však je možné brát i doslovně. Bible přece ví o stvoření muže a ženy a o jejich vzájemném vztahu. Proto opět nechávám na každém z vás, jaký smysl těmto básním budete připisovat a co si v nich najdete. Já věřím, že v nich můžeme najít toto všechno zároveň a žádný z těchto významů se nemusí vylučovat.


ZAHRADA LÁSKY
(Píseň písní)

Kam odešel tvůj milý, ty nejkrásnější z žen?
Kam se obrátil tvůj milý? Budeme ho s tebou hledat.

Můj milý sestoupil do své zahrady
k záhonům balzámovým,
aby v zahradách pásl a trhal lilie.
Já jsem svého milého a můj milý je můj,
on pase v liliích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama