Květen 2013

Propaguji české knihy: Krajina s jednorožcem

27. května 2013 v 16:50 | Jehane |  Propaguji české knihy!
Nedávno jsem objevila projekt, který si dává za úkol propagovat knihy českých autorů. Přijde mi to jako opravdu dobrý nápad. Já sama znám několik vynikajících ryze českých autorů a jejich knih, o kterých si ale nemám s kým popovídat, protože je nikdo z okruhu mých známých nečte. A nevím, čím to může být, protože to jsou poklady, které by se opravdu MĚLY číst a MĚLY by být známé... Krajinu s jednorožcem od české autorky Luisy Novákové už jsem tady jednou představovala, ale vzhledem k tomu, že je to jedna z těch, které byste určitě neměli minout, zvláště jste-li vyznavači fantasy světů, romantiky a skvělého vypravěčského citu, ráda bych ji tady vyzdvihla znova. Tentokrát v nové rubrice.

Budu moc ráda, když zde, milí čtenáři, zanecháte svoje komentáře a klidně i v případě, že jste Krajinu s jednorožcem ještě nečetli. Dávám tady prostor každému z vás a diskuse je nanejvýš vítaná!!!!

Dnes chci být Artemis

21. května 2013 v 20:15 | Jehane |  Souznění
Dneska jsem si pročítala něco málo ze starých řeckých pověstí, k tomu projížďka na kole zdejším téměř mysticky kouzelným krajem, který ve mě zanechal spoustu hlubokých dojmů ... No a tak nějak vzniklo tohle:

Dnes chci být Artemis

po stezce v jehličí
při svitu měsíce
za krokem krok
jeden šíp založím
do srpku napnu luk

pěšinou v podlesí
pod září zpoza hvězd
za stopou stopa
vím kudy chodíváš
do srdce vstřelím vzkaz

Jen padej

12. května 2013 v 14:21 | Jehane |  Tisíce modrých kvítků
Miluju jarní deštíky! Je v nich něco příjemně uklidňujícího. A jak šeptají, jako by něco tušily...


Jen padej
padej do trávy
za krk na záda
jsem tomu ráda

roztloukej
roztloukej sucho
propukni v květy
polib mě na rty

prodchni vzduch
tisícem, tisícem moří
dej napít řekám
šepotem osvěž sluch

potom ti povím
jak srdce hoří
s popelem vlej se
do předtuch

Kulturní magazín po francouzsku aneb Číslo jedna žije!

10. května 2013 v 22:40 | Jehane |  Oznámení
Milí a zlatí,
ráda bych vám oznámila, že se na světě objevila opět o něco modernější verze dnes již čím dál známějšího online kulturního magazínu, který jistě spousta z vás zná pod názvem Numero Un. Původní nastavení z různých důvodů tak docela nevyhovovalo všem možným požadavkům náročných konstruktérů, a tak bylo rozhodnuto, že se opět přestěhuje. A tentokrát se jednotlivá oddělení opět setkají na jednom jediném webu. Všichni doufáme, že se vám články zde publikované budou stále líbit a že vaše návštěvnost nedozná újmy. Za tým Numera Un (jako jedna z těch méně významných přispěvatelů) vám přeji, ať se u nás cítíte jako doma!

A kde nové Numero najdete? No přece tady: http://numerounmag.wordpress.com/

Seznamte se se Stéphanem Mallarmé

1. května 2013 v 10:00 | Jehane |  Recenze
SEZNAMTE SE SE STÉPHANEM MALLARMÉ

Tentokrát vám, milí čtenáři, přináším drobný náhled do prostředí francouzského symbolismu. Když jsem uvažovala, koho vám dnes představím, vůbec to nebylo jednoduché. Zdálo se mi, že autoři, kteří mi poslední dobou přišli pod ruku, až příliš zavání učebnicemi středních (a jim podobných) škol, a tím bych vás přece nemohla trápit. Tahle rubrika tady má být od toho, abyste si mohli přečíst něco, co by vás (doufám) mohlo zajímat a při troše štěstí taky inspirovat či aspoň pobavit. A pak, kde se vzal, tu se vzal, najednou se na některých z nepřeberného množství internetových stránek objevil právě Stéphane Mallarmé. Tak tedy prosím, nechte si chutnat :)