Propaguji české knihy: Krajina s jednorožcem

27. května 2013 v 16:50 | Jehane |  Propaguji české knihy!
Nedávno jsem objevila projekt, který si dává za úkol propagovat knihy českých autorů. Přijde mi to jako opravdu dobrý nápad. Já sama znám několik vynikajících ryze českých autorů a jejich knih, o kterých si ale nemám s kým popovídat, protože je nikdo z okruhu mých známých nečte. A nevím, čím to může být, protože to jsou poklady, které by se opravdu MĚLY číst a MĚLY by být známé... Krajinu s jednorožcem od české autorky Luisy Novákové už jsem tady jednou představovala, ale vzhledem k tomu, že je to jedna z těch, které byste určitě neměli minout, zvláště jste-li vyznavači fantasy světů, romantiky a skvělého vypravěčského citu, ráda bych ji tady vyzdvihla znova. Tentokrát v nové rubrice.

Budu moc ráda, když zde, milí čtenáři, zanecháte svoje komentáře a klidně i v případě, že jste Krajinu s jednorožcem ještě nečetli. Dávám tady prostor každému z vás a diskuse je nanejvýš vítaná!!!!Více podrobností o tomto projektu se dočtete zde:KRAJINA S JEDNOROŽCEM - Luisa Nováková

Krajina s jednorožcem je román z prostředí králů a královen, rytířů, vojevodů, krásných a vznešených dam, ale také lidí prostých a chudých. Děj je zasazen do prostředí středověkých poválečných zemí. Lidé se stále ještě vzpamatovávají z vleklé války mezi dvěma zeměmi Rozemskem a Trynem a probíhají všemožné snahy o znovunastolení pořádku a pevného řádu.

V příběhu se odehrává několik dějových linií. Hlavní příběh nám vypráví o králi Latydarovi, který to v životě nemá jednoduché především vinou svého vlastního otce, jenž mu nedůvěřoval a často jej veřejně ponižoval. Musí se vypořádat s pocitem méněcennosti a s tím, že si spousta lidí myslí, že svůj úkol není schopen zvládnout. Postupně, hlavně za přispění prosté zemanky Halýši, která jej v mnoha ohledech mírní i povzbuzuje, dává celému království najevo, jak hluboce se zmýlili. Ale dokáže svůj národ také přesvědčit?

Další část vyprávění nám ukazuje život Latydarových nejbližších. Je to trynská správkyně Veljana Nobarova, která se měla stát ženou Latydarova staršího bratra Vihora. Nakonec se i přes smrt svého snoubence stala Latydarovi sestrou. Dokáže se zbavit jednotvárnosti, smutku a chmur, do kterých se uzavřela před bolestí a před světem? Dále příběh Latydarovy bývalé snoubenky, kněžny Terži Zalatovy, kterou trápí smluvené manželství. A příběh Kieryse, vojevody z Orlaku a králova nejbližšího přítele. Zdá se, že mu projde i zrada... ale za jakou cenu?

Posední částí děje, který prolíná celý román, je příběh Rozemského vladaře Dharida z rodu Nyr. Po skončení války, kdy se vedou dohady o tom, kdo usedne na uprázdněný trůn, jej jeho nejbližší přesvědčí, že jako vzdálený příbuzný Karai-Dharova rodu by se měl o trůn a s ním o ruku dědičky Charin Zary ucházet. Karai-Dhar nynějšímu vladaři za války nechal povraždit rodinu, a proto Dharid vidí v jeho dceři ztělesněné zlo a krutě ji za to trestá ztrátou svobody. Stejně tak krutě však svým chováním trestá sebe. Je vůbec naděje, že by tito dva k sobě našli cestu? Osvobodí se od nenávisti, která je oba svazuje?

O těchto složitých vztazích vypráví román Krajina s jednorožcem. Autorka v něm dokázala brilantně vylíčit nejniternější rozpoložení mysli každého hrdiny, jeho klady i zápory. Žádná z postav není vyloženě bílá ani vyloženě černá, na každém se najde něco z široké škály šedých odstínů. Postavy ožívají tak přesvědčivě, že se mi po přečtení knihy ani nechtělo věřit, že skutečně neexistovaly. Příroda je zde vykreslena tak nádherně, že můžete zaslechnout zpěv ptáků, zurčení potůčků, ševelení listí v korunách stromů, ucítíte vůni popisovaných květin a budete si připadat, jako byste tudy opravdu procházeli a dotýkali se mechu na kmenech stromů. V knize se objevují také prvky historického románu, dále prvky fantastické a mýtické, jako například již v názvu zmiňovaný jednorožec, bezejmenné bytosti, jimž nevládnou zákony lidí, či měsíc v novoluní, který dokáže splnit každou pod ním pronesenou kletbu. Děj je napsán velice příjemným poetickým jazykem s nejedním přirovnáním, které vás hned na první pohled ohromí svou krásou a vynalézavostí. Je to román plný naděje a lásky stejně jako zoufalství a krutosti. Příběh o cti a hrdosti, pýše a pokoře, milosrdenství, odpuštění a spravedlivé odplatě. A pokud budete dobře poslouchat, možná nakonec uslyšíte zpívat jednorožce ...Jehane O´Tee
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 7. června 2013 v 21:04 | Reagovat

Tak o téhle knížce jsem absolutně nic nevěděla. Jak já tenhle projekt zbožňuju! Člověk se dozví tolik zajímavých tipů. Zaujala mě, možná se ji pokusím někde sehnat. :-) Budu ráda, když v tomhle projektu budeš pokračovat. Zajímaly by mě další tipy. (Ohledně knih jsem strašně nenasytná. :-D)

2 Jehane Jehane | E-mail | Web | 8. června 2013 v 10:19 | Reagovat

[1]: Tak to jsem moc ráda, že tě zrovna tahle knížka zaujala, protože je opravdu nádherná. Luisa Nováková napsala ještě 3 trochu kratší romány (Sestra volavek, Kámen vládců, Překročit Sabiren) a ty jsou stejně tak kouzelné jako tenhle delší. Určitě je najdeš někde v knihovně. Vřele doporučuji!!! A o prázdninách hodlám jen číst a číst, takže se tady určitě zase něco objeví :-)

3 Illienel Illienel | E-mail | Web | 9. června 2013 v 16:25 | Reagovat

Díky za tip :-) Je to opravdu velmi užitečná projekt, jsem ráda, že se v něm navíc obejvují knížky různých žánrů. Krajinu s jednorožcem jsi popsla velmi pěkné a outavě. Zdá se, že je to Tvá srdcová knížka :-) Až bude můj čtenářský seznam menší, zkusím s epo ní podívat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama