Červenec 2013

... olejem (2)

26. července 2013 v 21:33 | Jehane |  Malováno...
Tentokrát jsem si pohrála s pávem. Tahle zvířata prostě miluju. Pávi jsou úžasně vznešení, procházejí se ladným krokem a jsou si vědomi toho, že jsou výjimeční. Prostě zvířata hodná královských dvorů. No a teď můžete kriticky posoudit, nakolik se mi povedl. Je to malba olejovými barvami na překližku.


Souznění

26. července 2013 v 13:25 | Jehane |  Souznění
Po delší době se mi konečně podařilo zase něco sepsat. Je zvláštní, že se básně vynoří většinou, když je nejméně čekám. Jsou poschovávané někde uvnitř kukuřičných klasů nebo zalézají s krtky do jejich nor a čekají, čekají na tu správnou chvíli, kdy je člověk nejvnímavější. Tak tady je zase něco ode mě...

SOUZNĚNÍ

pojď přisednem si
na mezi k čekankám
budeme spolu mlčet
o souznění beze slov

netušila jsem
že může být nebe tak širé
jak dokážou polapit srdce
melodie od pšeničných polí
vzhůru tančí vůně planých růží
mezi smyčci větrných mlýnů
a symfonie zvonků v tichu léčí

pojď přisednem si
k čekankám na mezi
a ještě naposled
budeme spolu mlčet
o tom co jsme ani netušili
že může být nebe tak širé


... olejem (1)

6. července 2013 v 8:57 | Jehane |  Malováno...
Poslední dobou víc maluju než píšu. Vypadá to, že se mi múza na čas přestěhovala do štětců a barev. Snad ji to brzy přejde a vrátí se zpátky do veršů (barvy jsou příliš finančně náročné!!!). Tentokrát jsem vyzkoušela barvy olejové. Ne že bych s temperama nadobro skončila, to ani náhodou, je to konec konců mnohem levnější varianta, ale tak nějak mi přijde, že s olejem se pracuje mnohem lépe, hlavně díky tomu, že pomaleji zasychá. To by se mohlo zdát jako pořádný handicap, vždyť kdo by chtěl čekat 3 dny, než mu zaschne podklad a bude moct zase něco málo přimalovat, a pak bude muset čekat další 3 dny, aby zase mohl pokračovat, a tak pořád dokola. Temperama můžete mít stejný obrázek namalovaný za 3 hodiny! Ale zjistila jsem, že když chci malovat větší plochu detailněji, tzn. vícero odstínů jedné barvy, u temper to jde díky rychlému schnutí mnohem hůř, kdežto u oleje můžete kombinovat a kombinovat, dělat jemné přechody a barva na plátně je pořád tvárná. A když se to nepovede, jednoduše to setřete, nebo počkáte, až barva zachne (ty cca 2-3 dny) a s klidem to přemalujete něčím jiným, aniž by se cokoliv rozpilo. Áááááááách! Miluji olejové barvy!!!!
A tady vám přináším svůj první olejový obrázek. Kdo pozná, o co jde, má u mně velké bezvýznamné plus :)