Červenec 2014

Vítr s fialkami 1/2

22. července 2014 v 9:27 | Jehane |  Povídání
Milí čtenáři,
tentokrát jsem si pro vás nachystala něco na způsob baladické pohádky. Příběh se rodil postupně. Původní nápad vlastně vypadal docela jinak, ale je zajímavé, že konec je pořád stejný. Na začátku byla písnička V stínu kapradiny od Jany Kratochvílové. Jak už to uz mě bývá, během poslechu písničky se dostavil "pocit". A od onoho "pocitu" se najednou začal odvíjet příběh. Kousek po kousku se mi odkrýval až do dnešní podoby. Zatím mám polovinu balady a potom její konec. Ale sami uvidíte, že není zas tak dlouhá, aby hrozilo, že ji nedopíšu. Takže tady máte první část. Doufám, že se zase osmělíte a napíšete mi sem všechny vaše postřehy, připomínky, kritiku, no a když sem tam pochválíte, taky se zřejmě nebudu zlobit ;)


VÍTR S FIALKAMI

Za dnů, kdy se stíny dlouho proplétají mezi kořeny stromů, je slyšet lípy zpívat o medu s tvářemi jako samo slunce, o životě na tisíci křídlech a o smrti, věrném příteli chodícím životu neustále v patách. Za takových dní můžeš na mýtinách spatřit tančící víly z denních paprsků zrozené. Krásné panny, usměvavé, moudré. A nemají-li srdce, jako my lidé, přesto je v nich tolik dobra, že se ani laně nebojí přijít k nim blíž a napít se vody z jejich dlaní. Stejně jako ty laně jsou však plaché. Zahlédnou-li člověka, ztratí se v přítmí dřív, než datel podvakráte zaťuká. A za nimi se na palouk jako zapomenutý závoj snese pokojně dřímající ticho.

...olejem (12)

2. července 2014 v 19:38 | Jehane |  Malováno...
Ani se mi nechce věřit, že už je těch olejových zločinů celý tucet!!! Ale asi je to vážně pravda. Tak tedy tentokrát jsem se pustila do daru pro jednu milovnici dobrého vína. Dlouho jsem hledala něco netradičního, nějakou zajímavou a přitom jednoduchou kompozici - tedy aby to nebylo trapně nudné zátiší se spoustou flaštiček, hrozna a kudrlinek, ale zase na druhou stranu aby to mé omezené schonosti stačily pojmout. Výsledek se od předlohy opět trochu liší, ale aspoň mě nikdo nemůže nařknout z plagiátorství :-D Takže... jak se vám líbí?

PS: Neměl by někdo dobrou radu, jak správně malovat sklo? Ještě si s ním tak docela nerozumím, i když myslím, že stojací část skleničky celkem ujde...