Labužníci

15. března 2018 v 14:00 | Jehane |  Tisíce modrých kvítků
Tuhle báseň jsem napsala jako reakci na silný zážitek z jedné francouzské restaurace v srdci Ostravy. Ta restaurace už tam není, nedávno se přestěhovala do jiného města. Ale měla úroveň, jakou jsem ještě nikde nezažila (ale nebylo potřeba sem chodit ve velké večerní, to zase ne). Takových pochoutek co tady podávali! Vše servírováno perfektní obsluhou, která dokonale zvládala splnit jakékoliv hostovo přání! Příjemná atmosféra podtrhovaná šansony Edith Piaf, jejíž hlas se tiše a nenásilně linul z reproduktorů, jako by zazníval odněkud z ulice a vy jste ho náhodou zaslechli. A najednou se před vámi na

stole objeví talíř s vonnou směsí, která se v podobě mlhy valí po desce, až zmizí někde u vašich kolen - to vše k ovonění stolu před hlavním chodem. K předkrmu malinké chlebíčky s lososovou pastou, jako hlavní chod kohout na víně se smetanovými brambory, jaké jste v životě nejedli, jen se rozplývají na jazyku, a jako pozornost podniku přichází zákusek v podobě lžičky naplněné domácí zmrzlinou. Nechali jste se unést? Vítejte v ráji...

Bohužel neumím napsat báseň tak, aby byla kulinářským zážitkem. Ke mně tentokrát přišla v netypickém rozvernějším duchu a celou tu posvátnou atmosféru věhlasné francouzské kuchyně značně nadlehčila. Však on takový anglický kuchař podávající francouzské menu v ostravské restauraci taky není právě typický případ... takže to možná sedí :)

Mimochodem to líčko bylo úžasné, měkkoučké a naprosto lahodné, spíš jsem se na něj chtěla podívat okem ryby, která si myslí, že je kdovíco ;) A ta ryba... ááách ani nemluvit! Mňam!!!


LABUŽNÍCI
(zážitek z francouzské restaurace)

Veselé místo - samý smích!
Prolévat hrdlo, plnit břich
nedá se jinde jako tu.
Pohleďte na tu dobrotu!

Tu celý lokál rázem ztich.
Pár labužníků vyhládlých
francouzskou krmi poroučí,
než s penězi se rozloučí.

Před námi se tu maličký
červená líčko kravičky.

Princezna ryba na hrášku
pozoruje tu podrážku.

A na mě mrká nevinně
z talíře kohout na víně.

Povídám vám však, přátelé,
nakrmte se tu vesele.
Nedá se jinde - jako tam
vyslovit kohout "Coq au vin"


(pozn. aby vám seděl poslední rým, je třeba vyslovovat francouzský výraz "kohout na víně" alespoň přibližně jako [kok ó van] )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Erin Walentine Sammael Erin Walentine Sammael | Web | 19. března 2018 v 14:40 | Reagovat

Úžasné

2 Jehane Jehane | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 21:02 | Reagovat

[1]: Děkuji, jsem ráda, že se líbí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama